Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με ανατροπές στο σκορ, η Μπαρτσελόνα πήρε μεγάλη νίκη με 4-3 στο Μπερναμπέου επί της Ρεάλ και έβαλε εκ νέου φωτιά στη μάχη του τίτλου της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Πλέον, η «βασίλισσα» βρίσκεται μαζί με την Ατλέτικο στην πρώτη θέση και η Μπαρτσελόνα ακολουθεί με έναν βαθμό λιγότερο.

Η παρέα του Μέσι (ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ) προηγήθηκε μόλις στο 7’ με τον Ινιέστα, ωστόσο στο 20’ και το 24’ χτύπησε ο Μπενζεμά και έβαλε τη Ρεάλ σε θέση οδηγού.

Ο Λιονέλ Μέσι, ωστόσο, δεν ήθελε να πάει πίσω στο σκορ στο ημίχρονο και με προσωπικό γκολ ισοφάρισε στο 42ο λεπτό.

Ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός και στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού, με τη Ρεάλ να παίρνει και πάλι κεφάλι στο σκορ από πέναλτι που κέρδισε (το οποίο, έγινε πάντως, οριακά εκτός μεγάλης περιοχής) και εκτέλεσε εύστοχα ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 55’.

Η χαρά των φίλων της Ρεάλ δεν κράτησε πολύ καθώς 8 λεπτά μετά (στο 63’) ο Νεϊμάρ κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Ράμος. Ο Μέσι έκανε το 3-3 και η Μπάρτσα έπαιζε πλέον και με παίκτη παραπάνω…

Η προειδοποίηση ήρθε στο 74’ με δοκάρι του Ντάνι Άλβες και το «χτύπημα» στο 84’ όταν ο Ινιέστα κέρδισε νέο πέναλτι για την Μπάρτσα. Ο Μέσι με το τρίτο του τέρμα έκανε το 3-4 και έβαλε την ομάδα του και πάλι στη διεκδίκηση του τίτλου.