​Με πανηγυρικό τρόπο πέρασαν στα προημιτελικά του Champions League η Μπαρτσελόνα και η Παρί Σεν Ζερμέν, αφήνοντας εκτός τις Μάντσεστερ Σίτι και Μπάγερν Λεβερκούζεν, αντίστοιχα!

Μπαρτσελόνα – Μάντσεστερ Σίτι: 2 – 1

Με σκορ 2 – 1 και έχοντας «προίκα» το 2 – 0 του πρώτου αγώνα, η Μπαρτσελόνα ��ροκρίθηκε στους «8» της κορυφαίας διοργάνωσης.

Ο Μέσι ήταν αυτός που στο 67΄έβαλε τέλος στα όνειρα των Άγγλων για ανατροπή. Μάλιστα, αυτό ήταν το 67ο τέρμα του στη διοργάνωση και πλέον θέλει 4 τέρματα για να «πιάσει» τον αρχισκόρερ του θεσμού, Ραούλ Γκονζάλες.

Στο 77’ ο διαιτητής δεν είδε το καθαρό πέναλτι που έγινε στο Τζέκο από τον Πικέ, που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των «πολιτών» και την αποβολή του Ζαπαλέτα.

Αν και με 10 παίκτες, η Σίτι κατάφερε να ισοφαρίσει στο 89΄ με τον Βινσέντ Κομπανί, ενώ, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ντάνι Άλβες «έγραψε» το τελικό 2 - 1.

Οι συνθέσεις

Μπαρτσελόνα (Χ. Μαρτίνο): Βαλντές, Πικέ, Μασεράνο, Άλμπα, Άλβες, Φάμπρεγας (86΄ Σέρχι Ρομπέρτο), Τσάβι, Ινιέστα, Μπουσκέτς, Μέσι, Νεϊμάρ (80΄ Σάντσες)

Μάντσεστερ Σίτι (Ρούμπεν Κουσίγιας): Χαρτ, Κομπανί, Ζαμπαλέτα, Λέσκοτ, Κολάροφ, Μίλνερ, Νασρί (74΄ Νάβας), Σίλβα (72΄ Νεγρέδο), Φερναντίνιο, Τουρέ, Αγουέρο (46΄ Τζέκο).

Παρί Σεν Ζερμέν – Μπάγερν Λεβερκούζεν: 2 – 1

Με ανατροπή κέρδισε την πρόκριση στα προημιτελικά η Παρί, αν και με το 4 – 0 του πρώτου αγώνα είχε ελάχιστα για να ανησυχεί.

Η Λεβερκούζεν άνοιξε το σκορ στο 6’ με τον Σίντνεϊ Σαμ, ωστόσο, πέντε λεπτά αργότερα, ο Μαρκίνιος έφερε το ματς στα ίσια.

Ακολούθησε ένα δοκάρι του Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς, αλλά και η ανατροπή του Ντερντιγιόκ από τον Ζαλέ, που χάρισε πέναλτι στους φιλοξενούμενους, το οποίο ο Σαλβατόρε Σιρίγκου απέκρουσε.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Εζέκιελ Λαβέτσι στο 53’, ενώ στο 68΄ ο Εμρέ Τσαν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παρί Σεν Ζερμέν (Λοράν Μπλαν): Σιρίγκου, Ζαλέ, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Ντίνιε, Παστόρε, Καμπάιγ, Ραμπιό, Καβάνι (85΄ Καμαρά), Ιμπραΐμοβιτς (72΄ Μενέζ), Λαβέτσι (62΄ Λούκας)

Μπάγερν Λεβερκούζεν (Σάμι Χίπια): Λένο, Ντονάτι, Βόλσχαϊντ, Τοπράκ, Γκουαρντάντο, Ρόλφες, Ράιναρτς (78΄ Βάνεγκερ), Εμρέ Τσαν, Σαμ (67΄ Μπραντ), Ντερντιγιόκ, Κάστρο (67΄ Σον)