Την παραμονή της στη Super League εξασφάλισε η Ξάνθη, νικώντας με 4 - 1 τον Λεβαδειακό, στον μεταξύ τους αγώνα που «άνοιξε» την 27η αγωνιστική.

Το πρώτο γκολ των Ακριτών ήρθε στο 3ο λεπτό από τον Σολάρι, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματά του με εύστοχο πέναλτι στο 49'.

Ο Λεβαδειακός μείωσε σε 2 - 1 με τον Γεωργίου στο 75', ωστόσο, η Ξάνθη βρήκε ξανά τα δίχτυα στο 84ο λεπτό με πέναλτι που εκτέλεσε ο Μαρέν, ενώ ο Σολτάνι, με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, «σφράγισε» τη νίκη, δύο λεπτά αργότερα.

Πλέον, το συγκρότημα του Νίκου Κεχαγιά έχει 32 βαθμούς και ουσιαστικά «καθάρισε» με την υπόθεση παραμονή, ενώ, παρά την ήττα που γνώρισε, ο Λεβαδειακός δεν θα αντιμετωπίσει -λογικά- πρόβλημα και θα βρίσκεται στη Super League και τη νέα σεζόν.

Οι συνθέσεις

Ξάνθη (Νίκος Κεχαγιάς): Κυριακίδης, Μουκουάνα, Ντε Γκουζμαν, Γούτας, Σολάρι (67' Βασιλακάκης), Χοσέμι, Κάλβο, Φλίσκας, Μάνταλος, Σολτάνι, Μπαξεβανίδης

Λεβαδειακός (Σάββας Παντελίδης): Στρατηλάτης, Μουλόπουλος, Μάρτινς (70' Μάντζιος), Καπό (42' Γιάντσης), Μιλοσάβλιεφ, Χαραλάμπους, Κώτσιος, Βαρέλα, Ορτέγκα, Γεωργίου, Πετράτσι (62' Λυκογιάννης)