Με άσχημο τρόπο ολοκλήρωσε ο Παναθηναϊκός την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας, καθώς ηττήθηκε 68 - 55 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, για την 10η αγωνιστική.

Οι παίκτες του Πεδουλάκη ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν 10-7, αλλά με πέντε πόντους ο Σμιθ σήμανε την αντεπίθεση των Ισραηλινών, που στα τελευταία 4 λεπτά του πρώτου δεκάλεπτου έτρεξαν ένα 12-2 και ξέφυγαν με εννέα πόντους (14-23). Με συνεχείς πόντους, ο Μπλου ανέβασε τη διαφορά, την ώρα που το σχήμα Φώτση, Γκιστ και Λάσμε δεν έφ��ρε αποτέλεσμα. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε την κακή του εμφάνιση μέχρι και το τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο, τότε ήταν αργά για να ανατρέψουν το σκορ.

Πλέον, οι Πράσινοι έχασαν τις όποιες ελπίδες είχαν για να τερματίσουν στη 2η θέση της βαθμολογίας του Δ' ομίλου και πλέον περιμένουν το αποτέλεσμα του αγώνα Λαμποράλ Κούτσα - Λοκομοτίβ Κουμπάν την Παρασκευή για να μάθουν αν θα πάρουν την 3η ή την 4η θέση του γκρουπ.

Τα δεκάλεπτα: 14 - 23, 27 - 36, 35 - 58, 55 - 68