​Η Μάντσεστερ Σίτι δυσκολεύτηκε στην έδρα της Νιούκαστλ και χρειάστηκε την παράταση για να πάρει με 2-0 (0-0 κ.α.)την πρόκριση στον 4ο γύρο του League Cup Αγγλίας.

Στο 99' ο Νεγκρέδο άνοιξε το σκορ για τους «πολίτες», ενώ στο 115' ο Τζέκο διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στην έδρα της Τότεναμ οι γηπεδούχοι επικράτησαν στα πέναλτι με 8-7 της Χαλ. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε στο 1-1 και η παράταση στο 2-2, ενώ στα πέναλτι, ο Κάιλ Ουόκερ ευστόχησε για τους γηπεδούχους στην τελευταία εκτέλεση.
Για τους φιλοξενούμενους μοιραίος ο Ελμοχαμαντί που αστόχησε, στερώντας από την Χαλ την ισοφάριση.

Στη κανονική διάρκεια μόλις στο 16', ο Σίγκουρντσον είχε ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους για να ακολουθήσει το αυτογκόλ του Φρίντελ, στο 54', που ανέτρεψε τα δεδομένα. Το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του 90λέπτου και το ματς πήγε στην παράταση.

Η Χαλ προηγήθηκε, με τον ΜακΣέιν, στο 99', αλλά ο Κέιν ισοφάρισε για την Τότεναμ στο 108'.