​Εκπλήξεις επεφύλασσαν οι χθεσινές αναμετρήσεις για την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου.

Η φάση των «16» θα συμπληρωθεί την Πέμπτη (31/10) με οκτώ αγώνες ρεβάνς του δεύτερου γύρου.

Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου, καθώς και οι Αιγινιακός, Πανιώνιος, Απόλλων Σμύρνης, Νίκη Βόλου.

Συγκεκριμένα, ο Παναθηναϊκός όχι μόνο υπερασπίστηκε το 2-1 του πρώτου αγώνα, αλλά επικράτησε και δεύτερη φορά του Εργοτέλη στο Παγκρήτιο, παίρνοντας εύκολα το εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.
Ο Ολυμπιακός με��ά το 5-1 του πρώτου ματς προσέφερε σκορ και θέαμα και στην Άμφισσα, ενώ ο ΠΑΟΚ νίκησε και στην Καρδίτσα μετά το 3-1 της Τούμπας.
Το πρόγραμμα των ρεβάνς του Κυπέλλου ξεκίνησε, με τον Αιγιανιακό να κάνει τη μεγάλη έκπληξη και να αποκλείει τον ΠΑΣ Γιάννινα, νικώντας τον με 1-0 (το πρώτο ματς είχε λήξει 0-0).
Ο Πανιώνιος είχε ήδη μεγάλο προβάδισμα, αφού στο πρώτο παιχνίδι είχε επιβληθεί του Απόλλωνα Καλαμαριάς με 3-1 και με το 0-0 στη Καλαμαριά πήρε και τυπικά την πρόκριση. Ο Αστέρας Μαγούλας έχασε με 3-2 αλλά πήρε την πρόκριση με το γκολ του τερματοφύλακα του, Αλέξη Κασμερίδη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (2-1 το πρώτο ματς).
Η Νίκη Βόλου πήρε την πρόκριση για την επομένη φάση στα πέναλ��ι (4-1), καθώς στην κανονική διάρκεια το σκορ ήταν 2-1 όσο και αυτό του πρώτου αγώνα.
O Απόλλων Σμύρνης επικράτησε 2-1 του Πλατανιά στο «Γεώργιος Καμάρας», και προκρίθηκε στους «16» της διοργάνωσης, αφού στην πρώτη αναμέτρηση οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες 1-1.