πρώτη ανάρτηση: 3-12-2012, 19:20

Με 2 - 1 κέρδισε η ΑΕΚ τον ΠΑΣ Γιάννινα, στον μεταξύ τους αγώνα για την 13η αγωνιστική της Super League. Χάρη στα γκολ των Φούντα και Σταματή, η Ένωση πέτυχε την τρίτη της στη νίκη στο πρωτάθλημα και έπιασε τους Άρη, Βέροια και Ξάνθη στους 11 βαθμούς. Για τους Γιαννιώτες σκόραρε ο Μιχαήλ.

Πριν την έναρξη του αγώνα, οι παίκτες και το τεχνικό τιμ της ΑΕΚ άφησαν λουλούδια στο πέταλο όπου βρίσκονται οι οπαδοί της Θύρας 21, στη μνήμη ενός φιλάθλου που έχασε τη ζωή του σε τροχαίο την περασμένη εβδομάδα, την ώρα που πήγαινε για να παρακολουθήσει το ματς με τον Λεβαδειακό.

Το φιλμ του αγώνα

19:34: ο αγώνας άρχισε με τον ΠΑΣ στη σέντρα.

ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ: μόλις στο 2ο λεπτό, ο αμαρκάριστος Φούντας άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ.

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ: ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Μιχαήλ πήρε την κεφαλιά και ο ΠΑΣ ισοφάρισε.

ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ: στο 35ο λεπτό, ο Παυλής ανατράπηκε από τον Φεγκρούς που είδε και την κίτρινη κάρτα. Ωστόσο, η εκτέλεση του Γκερέιρο αποκρούστηκε από τον τ��ρματοφύλακα του ΠΑΣ.

20:20: λήξη του α' ημιχρόνου.

20:37: άρχισε το β' ημίχρονο.

ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ: στο 82ο λεπτό, γέμισμα στην περιοχή του ΠΑΣ μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα κόντραρε στον Τζημόπουλο και έφτασε στον Σταματή, ο οποίος με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της Ένωσης.

Καμία σημαντική φάση δεν υπήρξε μέχρι την λήξη της αναμέτρησης, στις 21:26.

Οι αρχικές συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΚ (Έβαλντ Λίνεν): Κωνσταντόπουλους, Κοντοές, Βλάχος, Αρκούδας, Κουτρουμπής, Γκερέιρο, Φέτσης, Φούντας, Κοτσαρίδης, Παυλής, Φου��τάδο

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Χριστόπουλος): Φεγκρούς, Λίλα, Πάντος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Ίλιτς, Ντε Βινσέντι, Γεωργίου, Τσουκαλάς., Κολοβέτσιος, Κοροβέσης

Διαιτητής: Δημήτρης Στυλιάρα2