​Ο Λεβαδειακός νίκησε εντός έδρας με 2-0 τον Πιερικό, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για την 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Η ομάδα της Βοιωτίας πήρε τη νίκη με τα γκολ του Πόι στο 34ο λεπτό και του Ροτζέριο στο 88'. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί την Πέμπτη 20 Δεκεμβρίου στις 20.30 στο ΟΑΚΑ Κατερίνης.

Ο διαιτητής του αγώνα Μάνταλος (Αθηνών) έδειξε την κίτρινη κάρτα στον Καρτσαμπά, ενώ στις καθυστερήσεις απέβαλλε τον Δήμου με δύο κίτρινες κάρτες.

Η σύνθεση του Λεβαδειακού: Κασμερίδης, Νικολακάκης (82' Μεντί), Χοσέμι, Λισγάρας, Μουλόπουλος, Ρομέου (70' Κόρμπος), Ζησόπουλος, Μίλιεβιτς (77' Μπουλόπουλος), Ροτζέριο, Ακόστα, Πόι.
Η σύνθεση του Πιερικού: Τόλιος, Γιαζιτζόγλου (46' Παναγιωτίδης), Λαζαρίδης, Δήμου, Μιχαηλίδης, Λόπεζ (53' Παπατόλιος), Ίτσιος, Καρτσαμπάς, Κόιτς (56' λ.τρ. Παπαδόπουλος), Σεχολάρι, Καραγκούνης.
Ο ΟΦΗ επικράτησε τελικά του Απόλλωνα Σμύρνης, από πέναλτι που κέρδισε ο ΟΦΗ και εκτέλεσε εύστοχα στο 60' ο Θανάσης Παπάζογλου. Η ρεβάνς των δύο ομάδων Ο επαναληπτικός θα γίνει στις 22 Δεκεμβρίου (18:30) στο γήπεδο της Ριζούπολης.
Η σύνθεση του ΟΦΗ: Γουναρίδης, Κουρδάκης, Μονιάκης, Σαρ, Σόουζα, Μπανούσης (76' Νύκταρης), Ιωαννίδης (46' Σίσιτς), Ζορμπάς, Περογαμβράκης (84' Ροβίθης), Βιτώρος, Παπάζογλου
Η σύνθεση του Απόλλωνα Σμύρνης: Αθανασίου, Κωνσταντίνου, Κρουσταλέλης, Ιασωνίδης, Κύργιας, Λεοντίου (80' Αντωνόπουλος), Ντουτσαρίδης, Μανιάς, Δημογιάννης (61' Καραχάλιος), Διαμαντίδης, Τομαράς (71' Κορώνης)