πρώτη ανάρτηση: 21-11-2012, 21:22

Με 1 - 0 κέρδισε η Σάλκε τον Ολυμπιακό, αφήνοντας την ελληνική ομάδα εκτός του Champions League. Η ήττα του Ολυμπιακού σε συνδυασμό με τη νίκη της Άρσεναλ επί της Μονπελιέ (2 - 0), τον αφήνει οριστικά στην 3η θέση του ομίλου και θα συνεχίσει τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του στους «32» του Europa League.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Φουκς στο 77΄ με μακρινό σουτ.

«Δυστυχώς δεν πετύχαμε τον στόχο μας... Πρώτος στόχος ήταν να περάσουμε στους “16”, δεν τα καταφέραμε. Ο δεύτερος στόχος ήταν το Europa League και το πετύχαμε. Θέλουμε να επικεντρωθούμε πλέον ��τον επόμενο στόχο», δήλωσε ο Λεονάρντο Ζαρντίμ και δεν έκρυψε την απογοήτευσή του για το αποτέλεσμα του αγώνα.

Το φιλμ του αγώνα

21:45: το παιχνίδι αρχίζει, με τον Ολυμπιακό στη σέντρα.

Ευκαιρία για την Σάλκε: στο 10', ο Χόλτμπι έξω από την περιοχή έκανε σουτ - κεραυνό, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό: στο 18ο λεπτό, ο Μήτρογλου έστρωσε την μπάλα στον Αμπντούν, που σούταρε αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Νέα ευκαιρία για την Σάλκε, με τον Κάρολ να αποκρούει απευθείας εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή.

Πρώτη κίτρινη στον αγώνα στο 39', στον Κυριάκο Παπαδόπουλο, για μαρκάρισμα στον Μασάντο.

Στο 45' ο Ντράξλερ πήρε την μπάλα μετά από αντεπίθεση της Σάλκε και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από οριζόντιο δοκάρι.

22:31 Ημίχρονο.

22:45: έναρξη του δεύτερου μέρους, με τη Σάλκε στη σέντρα.

Στο 48ο λεπτό, σουτ του Χούντελαρ πέρασε άουτ.

Μικρή διακοπή: στο 50΄, ο αγώνας διακόπηκε για περίπου ένα λεπτό καθώς ο Μασάντο τραυματίστηκε -όχι σοβαρά- και έμεινε στο έδαφος.

Σουτ του Μήτρογλου μπλόκαρε στο 62΄ο Ούνερσταλ, ενώ, λίγο νωρίτερα, ο Κάρολ είχε αποκρούσει μπαλιά του Μάτιπ.

ΓΚΟΛ: στο 77ο λεπτό, ο Φουχς έπιασε δυνατό αριστερό σουτ πολύ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κάρολ!

Στο 83' και το 86' ο Κάρολ έσωσε τον Ολυμπιακό από το 2 - 0, αποκρούοντας σουτ των Ντράξλερ και Χούντελααρ, αντίστοιχα.

23:39: τέλος του αγώνα. Ήττα - αποκλεισμός για την ελληνική ομάδα

Οι αρχικές συνθέσεις

Σάλκε: Ούνερσταλ, Παπαδόπουλος, Χέβεντες, Μάτιπ, Φουχς, Τζόουνς, Χόλτμπι, Ντράξλερ, Νοϊστέντερ, Φαρφάν, Χούντελααρ

Ολυμπιακός: Κάρολ, Τοροσίδης, Μανωλάς, Σιόβας, Χολέβας, Μοδέστο, Μανιάτης, Γκρέκο, Αμπντούν, Μασάδο, Μήτρογλου​