​Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, Αρσεναλ, επικράτησε στο λονδρέζικο ντέρμπι της Τότεναμ με 5-2, σε αγώνα για το πρωτάθλημα.

Εφτά γκολ και μια αποβολή που έκρινε σε μεγάλο βαθμό την εξέλιξη του αγώνα συμπεριλάμβανε το ντέρμπι του Λονδίνου με αντίπαλες την Αρσεναλ και την Τότεναμ. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Αντεμπαγιόρ μόλις στο δέκατο λεπτό, αλλά οχτώ λεπτά αργότερα ο επιθετικός από το Τόγκο αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο τάκλιν στον Σάντι Καθόρλα και άφησε την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα.

Η Αρσεναλ εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω και ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά του Μερτεζάκερ στο 24' μετά από σέντρα του Γουόλκοτ, ενώ γερμανική υπόθεση ήταν και το δεύτερο γκολ των κανονιέρηδων, με τον Ποντόλσκι να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του στο 42', ολοκληρώνοντας την ανατροπή του σκορ.

Η αποβολή του Αντεμπαγιόρ αποδείχτηκε καθοριστική όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, καθώς λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο γκολ, με τον Ζιρού μετά από εξαιρετική ενέργεια και πάσα του Καθόρλα.

Με την συμπλήρωση μιας ώρα αγώνα ο δημιουργός του τρίτου γκολ, ανέλαβε ρόλο εκτελεστή και έκανε το 4-1 μετά από σέντρα του Ποντόλσκι.

Η Τότεναμ μείωσε σε 4-2 με σουτ του Ντέιλ στο εβδομήντα, αλλά η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ πέτυχε και πέμπτο γκολ με τον Γουόλκοτ στις καθυστερήσεις του ματς μετά από πάσα του Τσάμπερλειν.