πρώτη ανάρτηση: 11-11-2012, 19:30

Με 4 - 0 κέρδισε ο Ολυμπιακός την ΑΕΚ, στον αγώνα για την 10η αγωνιστική της Super League. Νωρίτερα, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα ΠΑΟΚ - Πλατανιάς 2 - 0, Πανθρακικός - Αστέρας Τρίπολης 1 - 0 και Ατρόμητος - Πανιώνιος: 1 - 0, ενώ η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο με το Κέρκυρα - Παναθηναϊκός.

Το σκορ του αγώνα άνοιξε στο 23ο λεπτό, με τον Αμπντούν να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι.

Λίγο νωρίτερα, ο Γιάγκο είδε την κόκινη κάρτα, καθώς τράβηξε τον Μήτ��ογλου που ήταν στην περιοχή και πήγε να προλάβει μπαλιά του Αμπντούν.

Ο Ολυμπιακός είχε ακόμα δύο ευκαιρίες να σκοράρει αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ τον εμπόδισε, ενώ, λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, η ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι που δεν δόθηκε, καθώς γύρισμα του Κοντοέ βρήκε στο χέρι του Χολέμπας.

Στο 57ο λεπτό ο Μήτρογλου έκανε μία εξαιρετική ατομική προσπάθεια, πέρασε δύο παίκτες και σκόραρε με σουτ έξω από την περιοχή, ενώ τα τέρματα των Ερυθρόλευκων τριπλασίασε στο 85' ο Φουστέρ με ωραίο διαγώνιο σουτ στον αέρα.

Ο Μήτρογλου έδωσε την χαριστική βολή στην ΑΕΚ στο 88ο λεπτό, με ψύχραιμο πλασέ που έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Οι συνθέσεις

ΑΕΚ (Έβαλντ Λίνεν): Κωνσταντόπουλος, Κοντοές, Βλάχος, Γιάγκο, Κουτρουμπής, Κορδέρο, Φέτσης, Κατίδης, Λαγός, Κατσικοκέρης, Γκερεϊρο

Ολυμπιακός (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Κάρολ, Τοροσίδης, Παπάζογλου, Σιόβας, Χολέμπας, Φέισα, Γκρέκο, Μασάντο, Φουστέρ, Αμπντούν, ΜήτρογλουΗμίο