πρώτη ανάρτηση: 24-10-2012, 21:31

Τις ελπίδες του για πρόκριση στους «16» του Champions League κράτησε ζωντανές ο Ολυμπιακός, νικώντας με 2 – 1 την Μονπελιέ!

Αν και η πρωταθλήτρια Γαλλίας προηγήθηκε στο 49ο λεπτό με τον Σαρμπονιέ, ο Ολυμπιακός διατήρησε την ψυχραιμία του και τον ρυθμό του, κάνοντας το 1 – 1 με τον ��οροσίδη στο 73’.

Την ανατροπή για την ελληνική ομάδα έκανε στο 91’ ο Μήτρογλου, που «έγραψε» το 2 – 1 το οποίο κρατά τον Ολυμπιακό «ζωντανό» στην κορυφαία διοργάνωση.

Το φιλμ του αγώνα

21:45: Ο αγώνας ξεκίνησε με την Μονπελιέ στη σέντρα.

Η πρώτη καλή φάση του αγώνα ήρθε μόλις στο 8ο λεπτό, όταν Μπελχαντά πάσαρε στον Μανιάτη και εκείνος σούταρε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 24’, οι Ερυθρόλευκοι είχαν νέα ευκαιρία, όταν ο Γκρέκο έδωσε έτοιμο γκολ στον Μασάντο, αλλά εκείνος σούταρε άουτ.

Στο 42ο λεπτό οι Γάλλοι απείλησαν την εστία του Ολυμπιακού: ο Μπεντιμό έκανε το γυριστό πλασέ με το αριστερό, ό��ως, ο Κάρολ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

22:32: οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. 65% - 35% η κατοχή της μπάλας και 7 - 2 οι τελικές προσπάθεις υπέρ της Μονπελιέ.

22:47: έναρξη του Β’ ημιχρόνου.

ΓΚΟΛ για την Μονπελιέ: στο 49', ο Κοντρέρας έδιωξε προς τα πίσω αλλά ο Σαρμπονιέ με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ.

Ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όμως στο 55' ο Φουστέρ, μόνος απέναντι στο τέρμα, έστειλε την μπάλα άουτ.

Η Μονπελιέ απείλησε ξανά την ερυθρόλευκη εστία, με τον Κάρολ να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Ουτάκα στο 61'.

ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό: το 1 - 1 έκανε στο 73ο λεπτό ο Τοροσίδης, με γυριστό σουτ μέσα στην περιοχή της Μονπελιέ.

Καθυστερήσεις

ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό: στο 91ο λεπτό, ο Αμπντούν έβγαλε τη σέντρα παράλληλα στο τέρμα και ο Μήτρογλου με κοντινό πλασέ σε κενή εστία έκανε το 1 - 2.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν υπήρξε αξιοσημείωτη φάση και η ελληνική ομάδα πανηγύρισε τη νίκη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μονπελιέ (Ρενέ Ζιράρ): Πιονιέ, Μ’ Μπιβά, Ίλτον, Μπεντιμό, Σταμπουλί, Μπελχαντά, Καμπελά, Σαϊί, Ουτάκαν, Μουνιέρ, Σαρμπονιέ.

Ολυμπιακός (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Κάρολ, Τοροσίδης, Μανωλάς, Κοντρέρας, Χολέμπας, Μανιάτης, Μοδέστο, Γκρέκο, Φουστέρ, Μασάντο, Τζιμπούρ.

Διαιτητής: Ντανιέλε Ορσάτο (Ιταλία)