πρώτη ανάρτηση: 16-09-2012, 20:30

Τον πρώτο βαθμό της στο φετινό πρωτάθλημα κατέκτησε η ΑΕΚ, που αναδείχθηκε ισόπαλη του Άρη με 1 - 1. Νωρίτερα, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Αστέρα, ο Πλατανιάς ήρθε 0 - 0 με τον Ατρόμητο και η Κέρκυρα με την Ξάνθη έμειναν στο 1 - 1. Η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο με το Πανιώνιος - ΟΦΗ (20:30), ενώ το Σάββατο ο Παναθηναΐκός έχασε 1 - 0 από τον Πανθρακικό, η Βέροια με τον Λεβαδειακό έμειναν στο 0 - 0 και ο Ολυμπιακός κέρδισε 2 - 1 τον ΠΑΣ Γιάννενα.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ΑΕΚ να έχει την μοναδική αξιόλογη φάση του ημιχρόνου, όταν στο 32' ο Κορδέρο πάσαρε στον Φούντα αλλά το σουτ του νεαρού χτύπησε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Το πρώτο γκολ της ΑΕΚ στο φετινό πρωτάθλημα της Super League σημείωσε ο Γιάγκο, σκοράροντας με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Ρίκκα στο 58ο λεπτό.

Ο Άρης ισοφάρισε στο 74ο λεπτό, με τον Αγκάνθο να πλασάρει όμορφα στην εστία του Κωνσταντόπουλου.

Οι συνθέσεις

ΑΕΚ (Βαγγέλης Βλάχος): Κωνσταντόπουλος, Κοντοές, Γιάγκο, Κορδέρο, Κατσικοκέρης, Γκερέιρο, Ρίκκα, Λαγός, Φούντας, Βλάχος, Κουτρουμπής.

Άρης (Μάκης Κατσαβάκης): Διούδης, Γιαννίτσης, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Αγκάνθο, Καπετάνος, Παπαστεριανός, Πουλίδο, Γιννιώτας, Ψυχογιός, Πράτα