πρώτη ανάρτηση: 15-09-2012, 19:30

Με 2 - 1 κέρδισε ο Ολυμπιακός τον ΠΑΣ Γιάννενα, για την 3η αγωνιστική της Super League. Νωρίτερα, ο Πανθρακικός νίκησε 1 – 0 τον Παναθηναϊκό, ενώ Λειβαδιά και Βέροια ήρθαν 0 – 0.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 33ο λεπτό, όταν ο Μασάντο εκτέλεσε μακρινό φάουλ, ο Σιόβας έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 39ο λεπτό η κεφαλιά του Μανωλά μετά το φάουλ που εκτέλεσε ο Ιμπαγάσα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι, ε��ώ δοκάρι είχε αμέσως μετά και ο ΠΑΣ με τον Κάρολ να γλιστρά και να μην πιάνει καλά το πλασέ.

Το πρώτο τέρμα για τους Ερυθρόλευκους ήρθε στο 60ο λεπτό, όταν ο Μήτρογλου πλάσαρε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ ο Τζιμπούρ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας στο 67'.

Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και ένα λεπτό μετά μείωσαν σε 2 - 1: ο Σιόβας δεν συνεννοήθηκε με τον Κάρολ, ο Γεωργίου μπήκε ανάμεσα τους, πήρε την μπάλα και με πλασέ την έστειλε στα ανυπεράσπιστα δίχτυα.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΣ να χάνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κάρολ έσωσε τον Ολυμπιακό από σουτ του Ντε Βινσέντι.

Οι συνθέσεις

ΠΑΣ Γιάννινα (Χριστόπουλος): Φεγκρούς, Κολοβέτσιος, Πάντος, Μιχαήλ, Ντάσιος, Λίλα, Πατσατζόγλου, Τσουκαλάς, Γεωργίου, Ντε Βινσέντι, Ίλιτς

Ολυμπιακός (Ζαρντίμ): Κάρολ, Παπάζογλου, Χολέμπας, Σιόβας, Μανωλάς, Μοντέστο, Ιμπαγάσα, Γκρέκο, Αμπντούν, Μασάντο, Τζιμπούρ