​Ξεχωρίζουν οι αναμετρήσεις μεταξύ Βελγίου-Κροατίας για τον 1ο όμιλο και Αυστρίας-Γερμανίας για τον 3ο όμιλο, στο πρόγραμμα της Τρίτης για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2014.

Η Ισπανία ξεκινά την προσπάθεια πρόκρισης στα τελικά της Βραζιλίας κόντρα στη Γεωργία στην Τιφλίδα. Για τον όμιλο της Εθνικής, που υποδέχεται τη Λιθουανία, η Βοσνία/Ερζεγοβίνη φιλοξενεί τη Λετονία και η Σλοβακία το Λιχτενστάιν.

Στα προκριματικά του Μουντιάλ συμμετέχουν 53 χώρες χωρισμένες σε εννιά ομίλους, διεκδικώντας 13 «εισιτήρια» για τα τελικά. Στους οκτώ πρώτους ομίλους έχουμε έξι ομάδες και στον ένατο πέντε. Στο τέλος των προκριματικών η ομάδα που θα κατακτήσει την πρώτη θέση σε κάθε γκρουπ εξασφαλίζει αυτόματα την πρόκριση για τα τελικά.

1ος Όμιλος
Το πρόγραμμα της αγωνιστικής
11/9 Σερβία – Ουαλία (21:30)
11/9 Βέλγιο – Κροατία (21:45)
11/9 Σκωτία – ΠΓΔΜ (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Βέλγιο 1 3 2-0

2. Κροατία 1 3 1-0
2. Σερβία 0 0 0-0
4. Σκωτία 0 0 0-0
5. ΠΓΔΜ 1 0 0-1
6. Ουαλία 1 0 0-2

Η επόμενη (3η) αγωνιστική

12/10 ΠΓΔΜ - Κροατία
12/10 Σερβία - Βέλγιο
12/10 Ουαλία - Σκοτία
2ος Όμιλος
Το πρόγραμμα της αγωνιστικής
11/9/12 Βουλγαρία – Αρμενία (21:00)
11/9/12 Ιταλία – Μάλτα (21:45)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Αρμενία 1 3 1-0
2. Ιταλία 1 1 2-2
3. Βουλγαρία 1 1 2-2
4. Δανία 0 0 0-0
5. Τσεχία 0 0 0-0
6. Μάλτα 1 0 0-1
Η επόμενη (3η) αγωνιστική
12/10 Αρμενία - Ιταλία
12/10 Βουλγαρία - Δανία
12/10 Τσεχία - Μάλτα
3ος Όμιλος
Το πρόγραμμα της αγωνιστικής
11/9 Αυστρία – Γερμανία (21:35)
11/9 Σουηδία – Καζακστάν (21:30)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΟΜΑΔΑ ΑΓ. Β. ΓΚΟΛ
1. Γερμανία 1 3 3-0
2. Ιρλανδία 1 3 2-1
3. Σουηδία 0 0 0-0
4. Αυστρία 0 0 0-0
5. Καζακστάν 1 0 1-2
6. Νησιά Φερόε 1 0 0-3
Η επόμενη (3η) αγωνιστική
12/10/12 Καζακστάν - Αυστρία
12/10/12 Νησιά Φερόε - Σουηδία
12/10/12 Ιρλανδία - Γερμανία
4ος Όμιλος
Το πρόγραμμα της αγωνιστικής
11/9 Ρουμανία – Ανδόρα (20:30)
11/9 Τουρκία – Εσθονία (21:00)
11/9 Ουγγαρία – Ολλανδία (21:30)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Ουγγαρία 1 3 5-0
2. Ολλανδία 1 3 2-0
3. Ρουμανία 1 3 2-0
4. Τουρκία 1 0 0-2
5. Εσθονία 1 0 0-2
6. Ανδόρα 1 0 0-5
Η επόμενη (3η) αγωνιστική
12/10/12 Εσθονία - Ουγγαρία
12/10/12 Ολλανδία - Ανδόρα
12/10/12 Τουρκία - Ρουμανία
5ος Όμιλος
Το πρόγραμμα της αγωνιστικής
11/9 Κύπρος – Ισλανδία (20:00)
11/9 Νορβηγία – Σλοβενία (21:00)
11/9 Ελβετία – Αλβανία (21:30)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Αλβανία 1 3 3-1
2. Ελβετία 1 3 2-0
3. Ισλανδία 1 3 2-0
4. Κύπρος 1 0 1-3
5. Νορβηγία 1 0 0-2
6. Σλοβενία 1 0 0-2
Η επόμενη (3η) αγωνιστική
12/10/12 Αλβανία - Ισλανδία
12/10/12 Σλοβενία - Κύπρος
12/10/12 Ελβετία - Νορβηγία
6ος Όμιλος
Το πρόγραμμα της αγωνιστικής
11/9/12 Ισραήλ – Ρωσία (20:00)
11/9/12 Β. Ιρλανδία – Λουξεμβούργο (21:45)
11/9/12 Πορτογαλία – Αζερμπαϊτζάν (22:15)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Ρωσία 1 3 2-0
2. Πορτογαλία 1 3 2-1
3. Αζερμπαϊτζάν 1 1 1-1
4. Ισραήλ 1 1 1-1
5. Λουξεμβούργο 1 0 1-2
6. Β. Ιρλανδία 1 0 0-2
Η επόμενη (3η) αγωνιστική
12/10/12 Λουξεμβούργο - Ισαρήλ
12/10/12 Ρωσία - Πορτογαλία
7ος Όμιλος
Το πρόγραμμα της αγωνιστικής
11/9/12 Βοσνία – Λετονία (21:00)
11/9/12 Σλοβακία – Λίχτενσταϊν (21:15)
11/9/12 ΕΛΛΑΔΑ – Λιθουανία (21:45)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Βοσνία Ερζεγοβίνη 1 3 8-1
2. Ελλάδα 1 3 2-1
3. Σλοβακία 1 1 1-1
4. Λιθουανία 1 1 1-1
5. Λετονία 1 0 1-2
6. Λιχτενστάιν 1 0 1-8
Η επόμενη (3η) αγωνιστική
12/10/12 ΕΛΛΑΔΑ - Βοσνία
12/10/12 Σλοβακία - Λετονία
12/10/12 Λίχτενσταϊν -Λιθουανία
8ος Όμιλος
Το πρόγραμμα της αγωνιστικής
11/9/12 Σαν Μαρίνο – Μαυροβούνιο (21:30)
11/9/12 Πολωνία – Μολδαβία (21:45)
11/9/12 Αγγλία – Ουκρανία (22:00)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγγλία 1 3 5-0
Μαυροβούνιο 1 1 2-2
Πολωνία 1 1 2-2
Ουκρανία 0 0 0-0
Σαν Μαρίνο 0 0 0-0
Μολδαβία 1 0 0-5
Η επόμενη (3η) αγωνιστική
12/10/12 Αγγλία - Σαν Μαρίνο
12/10/12 Μολδαβία - Ουκρανία
9ος Όμιλος
Το πρόγραμμα της αγωνιστικής
11/9/12 Γεωργ��α – Ισπανία (20:30)
11/9/12 Γαλλία – Λευκορωσία (22:00)
Ρεπό: Φινλανδία
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Γαλλία 1 3 1-0
2. Γεωργία 1 3 1-0
3. Ισπανία 0 0 0-0
4. Λευκορωσία 1 0 0-1
5. Φινλανδία 1 0 0-1
Η επόμενη (3η) αγωνιστική
12/10/12 Λευκορωσία - Ισπανία
12/10/12 Φινλανδία – Γεωργία
Ρεπό: Γαλλία