​Στη Ρεάλ Μαδρίτης κατέληξε ο πρώτος τίτλος της χρονιάς στην Ισπανία, το Supercopa de España. Αν και πολλές ευκαιρίες χάθηκαν και παρά το φάουλ του Λιονέλ Μέσι και την υπερπροσπάθεια των Καταλανών, το 2-1 έστεψε τους παίκτες του Ζοζέ Μουρίνιο και τοποθέτησε τη "Βασίλισσα" Ρεάλ στο θρόνο της.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την Βασίλισσα που άνοιξε το σκορ μόλις στο ενδέκατο λεπτό με τον Ιγκλουαίν και έκανε το 2-0 με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο 19', εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών!

Στο 28' οι Καταλανοί έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αντριάνο, αλλά όσοι πίστεψαν ότι το ματς είχε κριθεί, λογάριαζαν χωρίς τον Λιονέλ Μέσι που μείωσε σε 2-1 στο 45' με απευθείας εκτέλεση φάουλ, δίνοντας άλλη διασταση στο δεύτερο ημίχρονο.

Ντεμπούτο με τη φανέλα της Ρεάλ έκανε και ο Λούκα Μόντριτς που μπήκε στο ματς στο 83'.