​Η Μπαρτσελόνα νίκησε με 3-2 τη μεγάλη της αντίπαλο Ρεάλ στο "Καμπ Νόου" στην πρώτη αναμέτρηση του τελικού του Supercopa, με όλα τα γκολ να μπαίνουν στο δεύτερο ημίχρονο!

Στο πρώτο ημίχρονο όλα κυλούσαν ήρεμα για τους παίκτες των δύο ομάδων και πρωταθλητές Ευρώπης, με τη Μπαρτσελόνα να πιέζει περισσότερο για το γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ άνοιξε το σκορ στο "Καμπ Νόου" με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος σκόραρε για 4η σερί φορά σε Clásico και έγινε ο δεύτερος που το καταφέρνει για την Ρεάλ μετά τον Σαντιάγκο Μπερναμπέου το 1916.

Δεν άργησε ν'ανταπαντήσρει η Μπαρτσελόνα ένα μόλις λεπτό αργότερα, με τον Πέδρο να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 56'. Στο 70' η ανατροπή ολοκληρώθηκε με τον Λιονέλ Μέσι να κάνει το 2-1 με εκτέλεση πέναλτι.

Το τρίτο γκολ πέτυχε ο Τσάβι στο 78', ενώ ο Αντριάνο στο 85' διαμόρφωσε το τελικό 3-2 για την Ρεάλ.

Αξιοσημείωτη είναι η χειραψία μεταξύ Μουρίνιο και Βιλανόβα, μετά την περσινή τους μάχη που ο πρώτος είχε προσπαθήσει να του βγάλει το μάτι!