​Η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή ανακοίνωσε την τελική λίστα με τους αθλητές και τις αθλήτριες που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Λονδίνο 2012».
Πρόκειται για 105 άτομα, 66 άνδρες και 39 γυναίκες, που θα συμμετάσχουν σε 20 αθλήματα. Ακολουθεί η λίστα με τα μέλη της Ελληνικής Ολυμπιακής ομάδας, τα αγωνίσματα που θα πάρουν μέρος και τις επιδόσεις με τις οποίες εξασφάλισαν την πρόκριση.
ΣΤΙΒΟΣ
1 ΔΟΥΒΑΛΙΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ Α 110 ΕΜΠΟΔΙΑ 13.37
2 ΙΑΚΩΒΑΚΗΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ Α 400 ΕΜΠΟΔΙΑ 49.04
3 ΧΟΝΔΡΟΚΟΥΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Α ΑΛΜΑ ΕΙΣ ΥΨΟΣ 2.33
4 ΜΠΑΝΙΩΤΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ Α ΑΛΜΑ ΕΙΣ ΥΨΟΣ 2.31
5 ΤΣΑΤΟΥΜΑΣ ΛΟΥΗΣ Α ΑΛΜΑ ΕΙΣ ΜΗΚΟΣ 8.26
6 ΛΕΜΠΕΣΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ Α ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ 83.02
7 ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ Α ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ 5.75
8 ΤΣΑΚΩΝΑΣ ΛΥΚΟΥΡΓΟΣ B 200μ 20.52
9 ΣΤΑΜΑΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ B ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ 20.17
10 ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ B ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ 74.01
11 ΠΟΥΛΙΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ AT B ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ 2:17.12
12 ΜΠΕΛΙΜΠΑΣΑΚΗ ΜΑΡΙΑ Β 100μ 11.34
ΜΠΕΛΙΜΠΑΣΑΚΗ ΜΑΡΙΑ Β 200μ 23.28
13 ΦΙΛΑΝΔΡΑ ΕΛΕΝΗ Β 800μ 2.00.44
14 ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ A ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ 14.72
15 ΠΕΡΡΑ ΑΘΑΝΑΣΙΑ Α ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ 14.71
16 ΠΑΝΕΤΑ ΝΙΚΗ A ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ 14.55
17 ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΝΙΚΟΛ A ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ 4.71
18 ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Α ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ 4.51
19 ΛΕΔΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ - ΗΡΩ Α ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ 4.50
20 ΣΤΕΡΓΙΟΥ ΑΝΤΩΝΙΑ Β ΑΛΜΑ ΕΙΣ ΥΨΟΣ 1.92
21 ΛΙΚΑ ΣΑΒΒΑ B ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ 59.00
22 ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ A 50Km ΒΑΔΗΝ 3:55.13
ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ A 20Km ΒΑΔΗΝ 1:21.19
23 ΖΑΠΟΥΝΙΔΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ A 20Km ΒΑΔΗΝ 1:31.08
24 ΚΕΦΑΛΑ ΚΩΝ/ΝΑ B ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ 2:41.01
25 ΥΦΑΝΤΙΔΟΥ ΣΟΦΙΑ B ΕΠΤΑΘΛΟ 6109
ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ
26 ΤΣΙΑΒΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ NOC ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ Ε.Β.
27 ΓΙΑΖΙΤΖΙΔΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ NOC ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ Ε.Β.
28 ΚΟΝΣΟΛΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ NOC ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ Ε.Β.
29 ΜΑΓΔΑΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ NOC ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ Ε.Β.
30 ΓΚΟΥΝΤΟΥΛΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ NOC ΔΙΚΩΠΟΣ Α.Π.
31 ΓΚΟΥΝΤΟΥΛΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ NOC ΔΙΚΩΠΟΣ Α.Π.
32 ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ NOC ΤΕΤΡΑΚΩΠΟΣ Α.Π.
33 ΤΣΙΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ NOC ΤΕΤΡΑΚΩΠΟΣ Α.Π.
34 ΤΖΙΑΛΛΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ NOC ΤΕΤΡΑΚΩΠΟΣ Α.Π.
35 ΧΡΗΣΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ NOC ΤΕΤΡΑΚΩΠΟΣ Α.Π.
ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ
36 ΤΣΑΚΜΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ NOC C1
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
37 ΚΑΛΑΡΓΑΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ OQT 50 ΕΛΕΥΘΕΡΟ 00.22.08
38 ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ OQT 100 ΥΠΤΙΟ 00.53.86
39 ΔΡΥΜΩ��ΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ OQT 400 ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ 04.14.41
ΔΡΥΜΩΝΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ OQT 200 ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 01.56.48
40 ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ OST 100 ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 00.53.54
ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ OQT 200 ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 01.56.82
41 ΣΑΜΙΛΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ OST 100 ΠΡΟΣΘΙΟ 01.01.40
ΣΑΜΙΛΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ OQT 200 ΠΡΟΣΘΙΟ 02.09.72
42 ΒΟΥΡΝΑ ΚΡΥΣΤΕΛ OQT 100 ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 00.58.39
ΒΟΥΡΝΑ ΚΡΥΣΤΕΛ 4 Χ 100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ
43 ΔΡΑΚΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ OQT 50 ΕΛΕΥΘΕΡΟ 00.25.05
ΔΡΑΚΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ 4 Χ 100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ
44 ΝΙΑΝΓΚΟΥΑΡΑ ΝΕΡΥ OQT 50 ΕΛΕΥΘΕΡΟ 00.24.93
ΝΙΑΝΓΚΟΥΑΡΑ ΝΕΡΥ OST 100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ 00.54.98
ΝΙΑΝΓΚΟΥΑΡΑ ΝΕΡΥ 4 x 100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ
45 ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ ΣΠΥΡΟΣ NOC 10km
46 ΛΥΜΠΕΡΤΑ ΜΑΡΙΑΝΝΑ NOC 10km
47 ΓΙΑΡΕΝΗ ΘΕΟΔΩΡΑ ΝΟC 4Χ100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ
48 MATΣΑ ΜΑΡΘΑ NOC 4X100 EΛΕΥΘΕΡΟ
49 BΑΖΑΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ 200 ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ ΟST 2.01.64
50 ΓΚΟΛΟΜΕΕΦ ΚΡΙΣΤΙΑΝ 100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ OST 00.49.56
ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
51 ΣΟΛΩΜΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ NOC NTOYETO
52 ΠΛΑΤΑΝΙΩΤΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ NOC NTOYETO
ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ
53 ΠΑΠΑΡΟΥΝΑΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ NOC ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ
ΤΖΟΥΝΤΟ
54 ΗΛΙΑΔΗΣ ΗΛΙΑΣ NOM 90kg
55 ΜΠΟΥΚΟΥΒΑΛΑ ΙΟΥΛΙΕΤΤΑ NOC 57kg
ΤΑΕ ΚΒΟΝΤΟ
56 ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ NOC Over 80kg
ΠΑΛΗ
57 ΠΡΕΒΟΛΑΡΑΚΗ ΜΑΡΙΑ NOC 55kg
58 ΜΟΤΣΑΛΙΝ ΟΛΕΓΚ WR NOM 74kg
ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
59 ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ NOC ΣΚΗΤ
60 ΜΙΤΑΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ NOC ΣΚΗΤ
61 ΔΟΥΚΑ ΑΘΗΝΑ NOC ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΠΙΣΤΟΛΙ
ΞΙΦΑΣΚΙΑ
62 ΒΟΥΓΙΟΥΚΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ NOM ΣΠΑΘΗ
ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ
63 ΚΡΕΑΝΓΚΑ ΚΑΛΙΝΙΚΟΣ NOM ΑΤΟΜΙΚΟ/ΟΜΑΔΙΚΟ
64 ΓΚΙΩΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ NOM ΑΤΟΜΙΚΟ/ΟΜΑΔΙΚΟ
ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
65 ΤΣΟΛΑΚΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ NOM ΑΤΟΜΙΚΟ
66 ΜΑΡΑΣ ΒΛΑΣΗΣ NOM ΑΤΟΜΙΚΟ
67 ΜΙΛΛΟΥΣΗ ΒΑΣΩ NOM ΑΤΟΜΙΚΟ
68 ΣΑΜΑΡΑ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ NOC ΟΜΑΔΙΚΟ (ΑΝΣΑΜΠΛ)
69 ΖΑΦΕΙΡΙΟΥ ΜΑΡΙΑΝΘΗ NOC ΟΜΑΔΙΚΟ (ΑΝΣΑΜΠΛ)
70 ΔΟΙΚΑ ΕΛΕΝΗ NOC ΟΜΑΔΙΚΟ (ΑΝΣΑΜΠΛ)
71 ΖΑΧΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΑ NOC ΟΜΑΔΙΚΟ (ΑΝΣΑΜΠΛ)
72 ΛΟΥΚΑΓΚΟΥ ΕΥΔΟΚΙΑ NOC ΟΜΑΔΙΚΟ (ΑΝΣΑΜΠΛ)
73 ΚΥΡΙΑΖΗ ΑΛΕΞΙΑ NOC ΟΜΑΔΙΚΟ (ΑΝΣΑΜΠΛ)
ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ
74 ΤΑΜΟΥΡΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ NOC ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ
75 ΒΟΛΙΚΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ NOC ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ
76 ΒΟΛΙΚΑΚΗΣ ΖΑΦΕΙΡΗΣ NOC ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ
77 ΗΛΙΑΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ NOC OΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
78 ΚΑΜΠΟΥΡΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ NOC 470
79 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ NOC 470
80 ΜΙΤΤΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ NOC FINN
81 ΣΚΑΡΛΑΤΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ NOC RS:X
82 ΚΟΚΚΑΛΑΝΗΣ ΒΥΡΩΝ NOC RS:X
83 ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ NOC LASER
84 ΑΓΡΑΦΙΩΤΗ ΑΝΝΑ NOC LASER RDL
85 ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΑΙΜΙΛΙΟΣ NOC STAR
86 ΤΣΟΤΡΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ NOC STAR
87 ΔΗΜΟΥ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ NOC 49er
88 ΠΑΤΕΝΙΩΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ NOC 49er
ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΝΔΡΩΝ
89 ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ NOC
90 ΚΑΡΑΜΠΕΤΣΟΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ NOC
91 ΜΥΛΩΝΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ NOC
92 ΜΙΡΑΛΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ NOC
93 ΚΟΚΚΙΝΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ NOC
94 ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΩΡΟΥ ΘΕΟΔΩΡΟΣ NOC
95 ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΓΥΡΗΣ NOC
96 ΑΦΡΟΥΔΑΚΗ�� ΓΕΩΡΓΙΟΣ NOC
97 ΑΦΡΟΥΔΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ NOC
98 ΔΕΛΑΚΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ NOC
99 ΦΟΥΝΤΟΥΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ NOC
100 ΜΟΥΡΙΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ NOC
101 ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ NOC
ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ
102 ΚΑΒΕΛΑΣΒΙΛΙ ΔΑΒΙΔ ΝΟΜ 94κ
ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ
103 ΑΡΒΑΝΙΤΗ ΒΙΚΥ NOM
104 ΤΣΙΑΡΤΣΑΝΗ ΜΑΡΙΑ NOM
ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ105 ΨΑΡΡΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΝΟΜ