Με 4 - 2 στα πέναλτι πανηγύρισε την πρόκρισή της στον τελικό του Euro η Ισπανία, αποκλείοντας την Πορτογαλία μετά τον α’ ημιτελικό θρίλερ, που έληξε 0 – 0 τόσο στην κανονική διάρκεια, όσο και στην παράταση.

Ο Πατρίσιο απέκρουσε το σουτ του Τσάμπι Αλόνσο και ο Κασίγιας του Μουτίνιο. Ακολούθησαν πέντε εύστοχες εκτελέσεις -Ινιέστα (Ι), Πέπε (Π), Πικέ (Ι), Νάνι (Π), Σέρχιο Ράμος (Ι)- για να σουτάρει ο Μπρούνο Άλβες στο οριζόντιο δοκάρι και να ευστοχήσει ο Φάμπρεγας, ο οποίος έστειλε την ομάδα του στον τελικό.

Στον τελικό της Κυριακής, η κάτοχος του τίτλου θα αντιμετωπίσει την Ιταλία ή τη Γερμανία που παίζουν απόψε (21:45, ΕΤ1).

Το φιλμ του αγώνα

Μετά τους ύμνους των δύο ομάδων, Κασίγιας και Ρονάλντο διάβασαν ένα αντιρατσιστικό μήνυμα και... σέντρα στον αγώνα!

Με την Πορτογαλία να κερδίζει δύο σερί κόρνερ ξεκίνησε η αναμέτρηση, ωστόσο, ο Κασίγιας διατήρησε ανέπαφη την εστία των Ισπανών, οι οποίοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 9ο λεπτό, με τον Ινιέστα να σουτάρτει ανενόχλητος αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ.

Στο 20' ο Ρονάλντο έφτασε στην πηγή αλλά νερό δεν ήπιε, καθώς το φάουλ που εκτέλεσε 20 εκατοστά από την πλαϊνή γραμμή της Ισπανίας βρήκε στα σώματα των αμυντικών.

Παραλίγο γκολ στο 31ο λεπτό: μετά από λάθος του Άλμπα, ο Ρονάλντο έκλεψε, αλλά το σουτ μέσα από την περιοχή πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

H πρώτη κίτρινη κάρτα του αγώνα «έπεσε» στο 40’, όταν ο Σέρχιο Ράμος έκοψε αντικανονικά τον Ρονάλντο.

Ημίχρονο, με τις καλές ευκαιρίες για γκολ να είναι ελάχιστες και τις δύο ομάδες να παίζουν περισσότερο αμυντικά.

Στο 49' ο Αλμέιδα προσπάθησε για κεφαλιά αλλά δεν πρόλαβε την σέντρα του Νάνι, ενώ, λίγα λεπτά αργότερα, σούταρε από πολύ πλάγια και δεν απείλησε την εστία των Ισπανών.

Μπαράζ… κίτρινων είχαμε στο 61’ και το 64’ με τους Πέπε και Περέιρα να «τσιμπάνε» από μία, ενώ στο 67’ ο Τσάβι σούταρε από μακριά και έστειλε την μπάλα στα χέρια του Πατρίτσιο.

Ψηλά πάνω από τα δοκάρια έστειλε στο 73' ο Ρονάλντο την απευθείας εκτέλ��ση φάουλ. Στο 83' ακόμα ένα φάουλ του Πορτογάλου κατέληξε στο χέρι του Αρμπελόα (κίτρινη κάρτα), ενώ το νέο φάουλ πήγε άουτ. , όπως και το σουτ του στο 90'.

Ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Στο 104ο λεπτό, η Ισπανία έχασε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει, με τον Πατρίτσιο να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Ινιέστα, ενώ, ένα λεπτό μετά, ο Σέρχιο Ράμος εκτέλεσε φάουλ και έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.

Η παράταση έληξε χωρίς νικητή και οι δύο ομάδες πήγαν στα πέναλτι.

Οι συνθέσεις:

Πορτογαλία (Πάουλο Μπέντο): Πατρίσιο, Άλβες, Πέπε, Κοεντράο, Περέιρα, Βελόσο, Μουτίνιο, Μεϊρέλες, Νάνι, Ρονάλντο, Αλμέιδα

Ισπανία (Βιθέντε Ντελ Μπόσκε): Κασίγιας, Πικέ, Σέρχιο Ράμος, Αρμπελόα, Άλμπα, Ινιέστα, Τσάβι, Τσάμπι Αλόνσο, Μπουσκέτς, Σίλβα, Νεγκρέδο

Δείτε φωτογραφικά στιγμιότυπα από τον αγώνα!