Με «τεσσάρα» υπερασπίστηκε τον τίτλο της παγκόσμιας πρωταθλήτριας η Ισπανία, που κατέκτησε την πρωτιά του τρίτου ομίλου στο Euro, κάνοντας παράλληλα την Ιρλανδία την πρώ��η ομάδα που αποχαιρετά την διοργάνωση. Νωρίτερα, Ιταλία και Κροατία ήρθαν ισόπαλες (1 - 1), αφήνοντας όλα τα ενδεχόμενα ανοικτά για την δεύτερη ομάδα που θα προκριθεί στην επόμενη φάση.

Οι Ιρλανδοί απείλησαν την εστία της Ισπανίας μόνο στο 2ο λεπτό με τον Κασίγιας να αποκρούει σουτ του Κοξ, ενώ, δύο λεπτά αργότερα, ο Φερνάντο Τόρες άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ.

Σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου η πρωταθλήτρια κόσμου έπαιζε... μόνη της, με τους παίκτες της να... σφυροκοπούν το τέρμα της Ιρλανδίας: ο Τόρες και ο Αλόνσο έστειλαν την μπάλα άουτ, ενώ ο Γκίβεν απέκρουσε σουτ του Ινιέστα, του Τσάβι και του Αρμπελόα, καθώς και κεφαλιά του Σίλβα.

Στο 49' ο Ινιέστα σούταρε, ο Γκίβεν απέκρουσε, ��λλά η μπάλα έφτασε στο Σίλβα ο οποίος με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα, κάνοντας το 2 - 0.

Στο 70΄ήταν η σειρά του Τόρες να σκοράρει μετά από ασίστ του Σίλβα, ενώ ο Φάμπεργκας με εξαιρετική κίνηση και διαγώνιο σουτ «έγραψε» το 4 – 0 στο 83΄.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ισπανία: Κασίγιας, Αρμπελόα, Ζόρντι Άλμπα, Ράμος, Πικέ, Τσάβι, Τσάμπι Αλόνσο, Μπούσκετς, Ινιέστα, Νταβίντ Σίλβα, Τόρες

Ιρλανδία: Γκίβεν, Σεντ Λέντζερ, Γουάρντ, Ο' Σέι, Νταν, Γουέλαν, ΜακΓκίντι, Άντριους, Νταφ, Κιν, Κόξ

Δείτε στο βίντεο τα γκολ του αγώνα και φωτογραφικά στιγμιότυπα!