Τη νίκη κόντρα στην Σουηδία πήρε με 2 – 1 η Ουκρανία, κατακτώντας παράλληλα και την πρωτιά στον τέταρτο όμιλο του Εuro, αφού νωρίτερα Γαλλία και Αγγλία ήρθαν ισόπαλες με 1 – 1.

Το ημίχρονο έληξε με την Ουκρανία να μετρά δύο μεγάλες ευκαιρίες –μία στο 23’ με τον Σεφτσένκο που πλάσαρε άουτ και μία στο 38’ με τον Γιαρμολένκο που τον απέκρουσε ο Γκράνκβιστ- αλλά και την Σουηδία να χτυπάει… δοκάρι, στη δυνατή κεφαλιά του Ιμπραϊμοβιτς στο 39’.

Το σκορ του αγώνα άνοιξε στο 52ο λεπτό: οι Σουηδοί δεν τήρησαν το φερ-πλέι στον τραυματισμό του Σελίν και ο Κάλστρομ πάσαρε στον Ιμπραΐμοβιτς που από κοντά άνοιξε το σκορ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Σεφτσένκο «έπιασε» ωραία κεφαλιά μετά από σέντρα του Γιαρμολένκο και ισοφάρισε, ενώ στο 62’ ο ίδιος νίκησε στον αέρα τον Ιμπραϊμοβιτς και «έγραψε» το 2 – 1.

Στις καθυστερήσεις οι Σουηδοί «πάλεψαν» να ισοφαρήσουν αλλά δεν τα κατάφεραν, με κορυφαία ευκαιρία την προβολή του Μέλμπεργκ που έφυγε πάνω από τα δοκάρια…

Οι συνθέσεις:

Ουκρανία (Όλεγκ Μπλαχίν): Πιάτοφ, Σελίν, Χατσερίντι, Μίχαλικ, Τίμοστσουκ, Γκούσεφ, Γιαρμολένκο, Ναζαρένκο, Κονοπλιάνκα, Σεφτσένκο, Βορονίν

Σουηδία (Έρικ Χάμρεν): Ίσακσον, Λούστιγκ, Μέλμπεργκ, Γκράνκβιστ, Μ. Όλσον, Ελμ, Σ. Λάρσον, Κάλστρομ, Ιμπραϊμοβιτς, Τοϊβόνεν, Ρόσενμπεργκ