Ισόπαλες με 1 – 1 ήρθαν Γαλλία και Αγγλία, στο πρώτο παιχνίδι για τον τέταρτο όμιλο του Euro.

Η Γαλλία είχε καλές στιγμές στο 11’ και το 16’ με τους Νασρί και Καμπαίγ, όμως, ο πρώτος έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι και ο δεύτερος στα χέρια του Χαρτ.

Το γκολ για την Αγγλία ήρθε στο 30ο λεπτό, όταν μετά την εκτέλεση φάουλ από τον Τζέραρντ, ο Λέσκοτ σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Λίγο πριν λήξει το ημίχρονο, η μπάλα πήγε στον Νασρί ο οποίος με σουτ εκτός περιοχής έφερε το ματς στα ίσα.

Στο β' ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ��πειλήσει σοβαρά την εστία της άλλης, ενώ στο 80’ οι Γάλλοι είχαν ευκαιρία για γκολ, αλλά το εξαιρετικό σουτ Καμπαίγ η μπάλα κόντραρε στον Γουέλμπεκ και έφυγε άουτ.

Οι συνθέσεις:

Γαλλία (Λοράν Μπλαν): Γιορίς, Ντεμπισί, Εβρά, Ραμί, Μεξές, Καμπαίγ, Ριμπερί, Νασρί, Μαλουντά, Ντιαρά, Μπενζεμά

Αγγλία (Ρόι Χότζον): Χαρτ, Γκλεν Τζόνσον, Άσλεϊ Κόουλ, Τέρι, Λέσκοτ, Τζέραρντ, Άσλεϊ Γιανγκ, Μίλνερ, Πάρκερ, Τσάμπερλέιν, Γουέλμπεκ