Ισόπαλες με 1 - 1 αναδείχθηκαν οι δύο τελευταίες παγκόσμιες πρωταθλήτριες, Ισπανία και Ιταλία, στην πρεμιέρα του τρίτου ομίλου του Euro!

Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει στο α’ ημίχρονο, με την Ισπανία να έχει δύο ευκαιρίες με τον Σίλβα που έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια και τον Φάμπρεγκας που «βρήκε» στον Μπουφόν. Καλή ευκαιρία είχε και η Ιταλία, με τον Πίρλο να εκτελεί απευθείας φάουλ και τον Κασίγιας να διώχνει την μπάλα.

Το σκορ άνοιξε στο 61ο λεπτό η Ιταλία, όταν ο Ντι Νατάλε πήρε την ασίστ από τον Πίρλο και πλάσαρε υποδειγματικά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ η ισοφάριση ήρθε τρία λεπτά αργότερα, με κάθετη πάσα του Σίλβα και ��ον Φάμπρεγκας να σημαδεύει σωστά.

Οι συνθέσεις

Ισπανία (Βιθέντε Ντελ Μπόσκε): Κασίγιας, Πικέ, Σέρχιο Ράμος, Αρμπελόα, Ζόρντι Άλμπα, Ινιέστα, Τσάβι, Φάμπρεγκας, Τσάβι Αλόνσο, Μπούσκετς, Σίλβα

Ιταλία (Τσέζαρε Πραντέλι): Μπουφόν, Μάτζο, Κιελίνι, Μπονούτσι, Τιάγκο Μότα, Μαρκίζιο, Τζιακερίνι, Ντε Ρόσι, Πίρλο, Μπαλοτέλι, Κασάνο